Dlaczego warto wymienić okna na energooszczędne?

Koszty ogrzewania stale rosną i każdy zastanawia się, jak można je zredukować. Jednym ze sposobów jest wymiana okien na energooszczędne, przy czym nie ma konieczności inwestowania całości własnych kosztów. Rządowe programy przewidują dofinansowanie do wymiany okien. W jakiej wysokości i jak uzyskać takie dopłaty?

Z jakiego programu można uzyskać dotacje na wymianę okien?

Program Czyste Powietrze jest programem rządowym, który wspiera właścicieli domów jednorodzinnych lub mieszkań w budynkach wielorodzinnych w poprawie komfortu termicznego. W ramach tych działań można uzyskać dotację na wymianę okien, a kwota dofinansowania może wynieść nawet 100 procent kosztów. Warunkiem jest odpowiedni próg dochodowy. Założenia programu dotyczą nie tylko wymiany okien i drzwi, ale też termomodernizacji, której celem jest zmniejszenie zapotrzebowania na ciepło o przynajmniej 40 procent. Wówczas można uzyskać pełen zwrot kosztów. Program jest skierowany do właścicieli i współwłaścicieli nieruchomości, ale warunkiem jest, by budynek miał więcej niż 10 lat. 

Jakie właściwości mają energooszczędne okna?

Dotacje na okna dla mieszkańców budynków jednorodzinnych i wielorodzinnych mają za zadanie wpłynąć na efektywność energetyczną, a tym samym na redukcję emisji dwutlenku węgla. Energooszczędne okna w znaczny sposób przyczyniają się do zmniejszenia strat ciepła, a tym samym zmniejszają koszty rachunków za energię elektryczną. Dodatkowo nowoczesne okna nie tylko zatrzymują ciepło wewnątrz, ale również wygłuszają, a tym samym redukują hałasy dobiegające z zewnątrz. Programy rządowe, które wspierają inwestowanie w energooszczędne okna, mają na celu poprawić jakość powietrza i zredukować emisję smogu. Okna energooszczędne charakteryzują się niskim wskaźnikiem przepuszczalności ciepła, a więc zatrzymują je wewnątrz, doskonale chroniąc przed zimnem i wilgocią z zewnątrz. 

Jakie dopłaty do wymiany okien można uzyskać?

Dofinansowanie do okien może pokryć nawet 100 procent kosztów, a wszystko zależy od dochodów gospodarstwa domowego. W 2023 roku wysokość dotacji z programu wynosi aż 135 tysięcy złotych, z czego część można przeznaczyć na wymianę okien. Dzięki energooszczędnym oknom można zaoszczędzić nawet kilkaset złotych rocznie na kosztach za ogrzewanie. By to sprawdzić, warto skorzystać z kalkulatora oszczędności energetycznej, który określa, że przy energooszczędnym oknie o powierzchni nieco ponad 2 m2 można oszczędzić ponad 170 złotych na rok. Wnioskując o dopłaty do wymiany okien, można nie tylko poprawić komfort termiczny i akustyczny, ale też znacznie zredukować rachunki i poprawić jakość życia.