Bezsenność symptomem choroby

Kłopoty z zasypianiem są przez ludzi wielokrotnie lekceważone. Nierzadko nie mogąc zasnąć tłumaczymy sobie, że mamy gorsze samopoczucie, spaliśmy nocy wcześniejszy za długo, zbyt późno wstaliśmy czy najedliśmy się obficie. Być może faktycznie tak jest, jednak warto nie bagatelizować sprawy, gdy bezsenność nie stanowi sporadyczności, ale stały element, powtarzający się systematycznie.

Niemożność zaśnięcia nie jest chorobą samą w sobie, ale okazuje się symptomem czegoś znacznie poważniejszego. W związku z tym seria nieprzespanych nocy powinna zasygnalizować nam, że czas najwyższy wykonać badania kontrolne bądź udać się na wizytę lekarską i opowiedzieć specjaliście o swoich dolegliwościach. Nierzadko zdarza się, że za bezsennością kryją się niewłaściwe diety, niedobre przyzwyczajenia czy burza hormonów wywołana na przykład nagłą zmianą trybu życia. By nie tkwić w nieświadomości i nie wyrządzać sobie krzywdy zupełnie bezwiednie, warto skontaktować się ze specjalistą, który zdiagnozuje nasz przypadek. Nie jest wskazane samodzielne podejmowanie terapii środkami medycznymi, bowiem nie trudno o uzależnienie. Na próbę można skosztować niegroźnych dla organizmu ziółek bądź herbatek uspokajających.

Bardziej powinno nas zaniepokoić, gdy mimo zażycia tabletek nasennych nadal nie jesteśmy w stanie zasnąć, bądź przeciwnie – kiedy bez nich nie zdarza się nam spokojnie zrelaksować. Groźnym objawem jest także brak snu pomimo wyczerpania oraz ciągle odczuwanego zmęczenia. Podobnie w przypadku, gdy nie możemy zasnąć ponownie po tym jak przebudzimy się. Konsekwencją wyżej wymienionych dolegliwości okazuje się natomiast brak koncentracji, frustracje, zmienność nastroju oraz senność w ciągu dnia i drażliwość. Wszystko to rzutuje nie tylko na nasze samopoczucie, ale również na funkcjonowanie całego organizmu. Nie wiele wówczas trzeba, by wpaść w dołek psychicznych albo nerwicę. W wielu sytuacjach za bezsenność odpowiedzialny jest stres. Wtedy jednak jest to stan tymczasowy. Kiedy sytuacja życiowa się ustabilizuje, spokojnie zaśniemy. Jeśli jednak borykamy się z problemami chronicznymi, często sprawa jest cięższa niż przypuszczamy. Czasem brak snu wiąże się z poważnymi zaburzeniami psychicznymi w postaci depresji, choroby afektywnej dwubiegunowej, stanów lękowych, ale także uzależnień.

Poza tym utrudniające sen są również rozmaite schorzenia medyczne typu refluks żołądka, przewlekłe bóle stawowe, nowotwory, alergie, choroba Parkinsona, nadczynność tarczycy, zespół niespokojnych nóg, astma, dolegliwości nerek, arytmia serca i inne. Odpowiednio wczesne zjawienie się u lekarza pierwszego kontaktu pozwala na wyeliminowanie wszystkich wyżej wymienionych problemów szybko i efektywnie.