Chodniki dywanowe – charakterystyka

Kłopotliwe okazuje się właściwe urządzenie wnętrza przedpokoju. Czasami nie wiadomo, co konkretnie zakupić, aby mieć pewność, że nabyte elementy meblowe z jednej strony udekorują korytarz naszego pomieszczenia mieszkalnego, ale z drugiej również będą spisywały się rewelacyjnie pod względem funkcjonalności i komfortu ich użytkowania. Podczas gdy z meblami jest stosunkowo łatwo pod warunkiem, że najpierw wymierzymy wyposażany obiekt, a dopiero później zabierzemy się za kompletowanie akcesoriów, w przypadku asortymentu dodatkowego typu chodniki jest o wiele ciężej.

Nie sprawdzą się z pewnością dywaniki za duże wielkością, zbyt szerokie oraz przesadnie dekoracyjnie, a więc już na samym wstępie możemy odrzucić pakowanie do przedpokoju standardowych modeli przeznaczonych do dekoracji pomieszczeń salonowych. Poza tym, warto wyeliminować warianty jasne kolorystycznie, które szybko się brudzą i ulegają łatwo przetarciu na skutek chęci doprowadzenia ich do ładu po zabłoceniu czy zakurzeniu. Mało praktyczne są również wykładziny z gęstym włosiem, jakie o wiele lepiej komponują się chociażby w przytulnych sypialniach. Pamiętajmy też o tym, że zwykły dywan do pokoju dziennego, a te typowe dla korytarzy mieszkalnych są zupełnie inne wizualnie i ową różnicę nie trudno dostrzec gołym okiem, więc popełniając aranżacyjne „oszustwo” możemy wywołać efekt kiczowatości i kompletnego bezguścia. W zasadzie nie ma sensu inwestowanie w pokrycia podłogowe przedpokoju szczególnie dużych kwot, bowiem chodniki bardzo szybko się niszczą, brudzą i plamią, więc chociażby ze względów higienicznych dobrze jest je w miarę często wymieniać. Poprzez określenie „w miarę często” rozumie się nie tak rzadki okres jak w przypadku dywanów umieszczanych w pozostałych pokojach domowego zacisza.

Wyjątkowo nieestetycznie prezentują się malutkie chodniczki rozkładane pod buty. Po zimie przypominają one jedną wielka plamę błota. Ceny tego typu produktów są jednak na tyle niskie i atrakcyjne, że nie jest opłacalne czyszczenie dywaników, lecz zakup nowych artykułów. Wskazane jest, aby wymieniać chodniki chociażby raz na rok, zwłaszcza wraz ze zmieniającymi się warunkami pogodowymi i porami roku. Postarajmy się o to, żeby nasze wnętrze stanowiło nic innego jak naszą wizytówkę, jako dobrego gospodarza, który ceni ład i harmonię, zatem zacznijmy aranżację od zupełnych podstaw jak charakteryzowane tu dywaniki. Jeszcze inną kwestią są kształty. Dobierzmy je nie tylko w zgodzie z parametrami naszego lokum, jakie mamy zamiar wyposażyć, ale również w oparciu o stylizację całego mieszkania. Jeśli stawiamy na przestrzenie bardzo efektowne, nowoczesne i pełne gadżetów, niech nieco bardziej wyszukane będą też kładzione na parkietach chodniczki, które w dużym stopniu wpływają na całokształt odbioru danego designu. Przecież przedpokoje są z reguły opustoszałe, więc to właśnie chodniczki przykuwają największą uwagę i one dyktują kanony wizualne panujące w danym wnętrzu. Wariantów czy to zróżnicowanych formą bądź kolorystyką jest tak wiele, że nie powinno to stanowić żadnego problemu, aby znaleźć wersję idealnie nam pasującą.

Kiedy już konkretny dywan do przedpokoju mamy w swym posiadaniu, dobrze byłoby zorientować się w tym jak należy owy materiał, z jakiego jest on wykonany utrzymywać w porządku. Nie wszystkie struktury i fasony da się pielęgnować w identyczny sposób. Nie są one tak duże powierzchnią jak przykładowo chodniki umieszczane w salonie, dlatego też muszą się prezentować bez zarzutów, gdyż nawet najdrobniejsza plamka jest na nich od razu widoczna. Polecane jest delikatne przecieranie ich powierzchni zwilżoną szmatką. Ściereczka jest do tego najlepsza, bowiem da się ją mocno wykręcić i tym nie przeniesie na chodnik zbyt wiele wody, która po wsiąknięciu sprawiłaby, że wykładzina mogłaby zgnić i stać się pożywką dla robactwa oraz powodem nieprzyjemnego zapachu unoszącego się w całym domu. Do bardziej eleganckich tkaninowo dywaników polecane są specjalne detergenty, w które warto się wyposażyć bezpośrednio u producenta, nie decydując się na zamienniki w postaci tanich podróbek, które często mają niewiele wspólnego z dobrymi jakościowo specyfikami.