Chodniki – jeden z głównych elementów aranżacyjnych

Wchodząc do domu powinniśmy się poczuć przytulnie, miło i bezpiecznie. Nawet jeśli znakomicie spisaliśmy w zakresie aranżacji salonu czy sypialni, nie będzie nam się żyło komfortowo, gdy nie zadbamy również o schludne urządzenie korytarza, jaki prowadzi do wszelkich innych wnętrz w naszym domowym zaciszu. Jednym z elementów stylizacyjnych, o których zapomnieć nam nie wolno jest chodnik, jaki wyścielać ma podłogę.

Wariantów wyłożenia powierzchni przeróżnymi materiałami do tego przeznaczonymi jest tak wiele, że możemy eksperymentować z rozmaitymi stylami aranżacyjnymi. Chodniczki mimo wszystko mają być jednak idealnie dobrane do wielkości lokum. Powinniśmy więc dokładnie wymierzyć przedpokój na długość i szerokość i dopiero wtedy udać się na zakupy konkretnego produktu. Nie wybierajmy standardowych dywanów, takich jak chociażby do pokoju reprezentacyjnego czy sypialnianego. Nie będzie to dobre ze względów praktycznych. Inaczej jest wchodzić w skarpetkach czy pantoflach na mięciutkie, włochate podłoże, a inaczej stąpać brudnymi, niekiedy obłoconymi z deszczu butami. Szczególnie kłopotliwe jest to w przypadku sezonu zimowego czy wiosennego, gdy wnosimy do przedpokoju śnieg. Z drugiej strony większość podłóg, czy to w domach jednorodzinnych czy w blokach mieszkalnych, jest wytwarzana z naturalnego drewna, które nie może być poddane nadmiernej wilgotności, bowiem pod jej wpływem klepki parkietu zaczynają nieestetycznie odstawać. Chodniki mają zatem chronić powierzchnię przed tymi czynnikami. Kupujmy zatem z głową, stawiając zwłaszcza na takie modele, które są typowe dla aranżacji korytarzy.

Stojąc w hurtowni czy standardowym sklepie z akcesoriami do wyposażenia domu, popatrzmy przede wszystkim na to czy oglądane chodniczki posiadają wysokiej jakości strukturę. Zwróćmy uwagę na to, z jakich rodzajów włókien są wykonane. Najbardziej odpowiednie w przypadku urządzania pomieszczeń korytarzowych będą dywaniki polipropylenowe, heat-seat oraz wełniane i poliamidowe. Nie są tak bardzo podatne na zniszczenia oraz ścieranie. Łatwo się je czyści i okazują się w praktyce bardzo trwałe. Można z nich spokojnie korzystać przez kilka lat. Na rynku elementów aranżacyjnych dostępne są także specjalne warianty tak zwanych chodników zmywalnych. Da się je bez trudu wyczyścić na mokro. W klasycznych wnętrzach polecane są natomiast produkty o runie pętelkowym, igłowym, kędziorkowym lub ciętym. Nie ma wtedy kłopotu z ich ciągłym użytkowaniem, niezależnie w zasadzie od panującej pory roku i wiążących się z tym warunków pogodowych. Dobrze jednak, aby runo wybieranego dywanu było niskie. Niektóre wersje wykładzinowe posiadają też specyficzną warstwę ochronną, jaka pozwala na to, aby pielęgnować chodniki detergentami bez obaw o to, że chemikalia uszkodzą materiał albo przenikną do środka.