Czym jest outsourcing programistów?

Zatrudnianie dużej ilości programistów to kosztowne rozwiązanie, na które nie stać każdego przedsiębiorcy. Z tego powodu część z nich decyduje się na wynajem tego typu specjalistów. Wyjaśniamy, czym jest outsourcing programistów i dlaczego warto z niego skorzystać.

Outsourcing programistów – co to jest?

Najprościej rzecz ujmując outsourcing programistów to zlecanie usług informatycznych zewnętrznym firmom specjalizującym się w tej branży. Może przyjmować formę czasową, na przykład w przypadku konieczności wykonania jednorazowej czynności lub stałą. Takie rozwiązanie pozwala na uzupełnienie niedoboru tego typu specjalistów w swojej firmie. Jest szczególnie skuteczne w przypadku małych i średnich działalności, których właścicieli nie stać na stałe zatrudnianie programistów. Ponadto ich wynajem umożliwia poszerzenie posiadanego zespołu, w czasie którego dochodzi do współpracy między klientem, a outsourcerem. W niektórych wypadkach zewnętrzna firma zajmuje się kompleksową i samodzielną realizacją zleconego im projektu.

Zalety wynajmu programistów

Wynajem programistów to rozwiązanie niosące ze sobą szereg korzyści, a najważniejsze z nich to:

  • brak obciążeń kadrowo-płacowych – zlecanie projektów specjalistom z zewnątrz jest znacznie tańsze od utrzymywania grupy programistów na etacie.
  • oszczędność czasu i dostępność – programiści na etacie mogą się rozchorować, odejść z pracy lub przebywać na urlopie. W takiej sytuacji należy zapewnić ciągłość pracy firmy poprzez outsourcing programistów.
  • większa kreatywność – specjaliści z zewnątrz mogą mieć zupełnie inne i celniejsze spostrzeżenia od tych pracujących na etacie. Dzięki temu są w stanie wdrażać innowacyjne i nieszablonowe rozwiązania.
  • specjalizacja – w dzisiejszych czasach programowanie dzieli się na szereg specjalizacji. Zatrudnianie fachowców znających się na wszystkich odłamach tej dziedziny kosztowałoby fortunę. Dlatego warto skorzystać ze specjalistów z zewnątrz, którzy są dostępni od ręki.

Kiedy warto skorzystać z outsourcingu programistów?

Istnieje wiele sytuacji wymagających skorzystania z efektywnej usługi jaką jest outsourcing programistów. Jedną z nich jest brak wystarczającej ilości specjalistów lub zbyt duża ilość ich obowiązków. W takim przypadku odciążenie tego typu fachowców to najrozsądniejsze wyjście. Niekiedy programiści na etacie nie posiadają doświadczenia lub wiedzy potrzebnych do realizacji konkretnych zadań. W celu uniknięcia konieczności ich doszkalania warto postawić na sprawdzonych ekspertów, którzy nie będą mieli problemów z realizacją takiego zlecenia.