Shabby chic rodem z Wielkiej Brytanii

Początki stylu shabby chic sięgają lat dziewięćdziesiątych, chociaż pierwsze przykłady aranżacji tego typu były modne jeszcze w latach osiemdziesiątych. Zamiłowanie do niebanalnej estetyki opierającej się na nurcie prowansalskim zrodziło się po publikacji artykułu w „The World of Interiors”, gdzie określenia tego użyto po raz pierwszych. Wraz z biegiem czasu urządzanie pomieszczeń mieszkalnych według zasad shabby chic okazało się prawdziwym hitem w Stanach Zjednoczonych, a zwłaszcza na Zachodnim Wybrzeżu. Czym się charakteryzuje ten popularny dzisiaj tren w projektowaniu?

Shabby chic w dużym stopniu wiąże się ze stylem wiktoriańskim. Jest znakomitym rozwiązaniem dla tych, którzy kochają pamiątki, stare przedmioty, unikatowe kolekcje. W tym nurcie wszystko polega na tym, że każdy element, jaki stanowi wypełnienie danego wnętrza powinien być niepowtarzalny, oryginalny i z duszą. Aranżacja opierająca się na owej koncepcji zakłada odrzucenie wszystkiego, co nudne, pospolite oraz mało urokliwe. Dosłownie wyraz shabby odnosi się do angielskich słów „sfatygowany” oraz „nędzny”. Autorką pojęcia utrwalonego w dziedzinie wystroju wnętrz jest Rachel Ashwell.

Ideą tej koncepcji urządzania pomieszczeń mieszkalnych opiera się zespoleniu ze sobą elementów innowacyjnych ze starymi i poobdzieranymi gruchotami. Dzięki trwałym farbom możliwe okazuje się malowanie paroma odcieniami tak, aby uzyskać efekt wizualny zniszczonego mebla o przykładowo łuszczącej się powierzchni. Im bardziej starodawny, tym bardziej w modzie. Najważniejsze, aby zespalać ze sobą nowoczesność oraz praktyczność i estetykę minionych lat. Niekoniecznie narzuca nam to konieczność wyboru kosztownych antyków. W ich miejsce świetnie nadadzą się między innymi meble klasyczne, bardziej współczesne, które są precyzyjnie dekorowane przy zastosowaniu przeróżnych technik. We Włoszech narodziła się sztuka przyozdabiania mebli do salonu metodą decoupage. Wchodząc do pokoju urządzonego w stylu shabby chic możemy poczuć się niczym w domu babci. Pełno będzie tam drobiazgów, bibelotów oraz przedmiotów dekoracyjnych. Za ważne elementy aranżacyjne uznaje się wszelkie falbanki, makaty, serwetki oraz wiele innych. Istotną rolę pełni także ornamentyka oraz kolorystyka. Wybierane barwy powinny być utrzymane w jasnych tonacjach. Liczy się zwłaszcza krem, róż oraz żółć. W wielu wnętrzach stawia się także na połączenie platyny z brązem bądź szarością. Dodając element po elemencie, dbając o szczegóły oraz dopasowując z gustem każdy detal, możliwe okazuje się uzyskanie jednej, zgranej wizualnie całości, która będzie estetyczna, ale równocześnie pełna ciepła i przytulności.