Francja-elegancja, czyli jak wytwornie urządzić mieszkanie

Urządzenie wnętrz w stylu francuskim to prawdziwe wyzwanie. Pomieszczenia wystylizowane według tej niebanalnej formy zdobienia okazują się przede wszystkim reprezentacyjne, eleganckie oraz co najważniejsze mimo niesamowitego szyku i piękna bardzo funkcjonalne.

Wśród najbardziej charakterystycznych i najczęściej wybieranych nurtów motywów dekoracyjnych standardowych dla Francji wyróżnić należy między innymi eklektyzm. Jest to swoista mieszanka rozmaitych mebli, dodatków i elementów wykończeniowych. Podstawą jest tu zestawienie przeróżnych akcesoriów z wielorakich epok. Najczęściej poszczególne formy wykorzystywane w modelowaniu wnętrz to pamiątkowe i służące latami przedmioty przekazywane z pokolenia na pokolenie. Prawdziwym rarytasem są tu zwłaszcza „okazy” z czasów Ludwika XVI. Obecnie znajdują się na rynku ekskluzywne salony meblowe, które proponują tego rodzaju antyki, lecz chcąc nabyć chociażby pojedynczy element tej klasy trzeba się przygotować na gigantyczne koszty. Niesłabnącą popularność zdobywają zwłaszcza fotele, sekretarzyki oraz sofy tradycyjne dla okresu lat 1750 -1790. Ich walorem wizualnym jest olbrzymia lekkość, delikatność i subtelność, a także niebywały kunszt prezentowany w zdobieniach.

W prawdziwie renomowanych sklepach z oryginalnymi meblami francuskimi można wyróżnić również asortyment cechujący się stonowaną, spokojną kolorystyką. Popularne okazują się przede wszystkim biele, beże oraz kremy. Do tego błękity, szarości a w przypadku uzupełnień srebro i złoto. Dominują odcienie pastelowe, żywe ale nie za bardzo wyraziste i nieintensywne. Co więcej, wyposażenie okazuje się bardzo autentyczne, co rozumie się poprzez swoistą starodawność, wręcz niemodność konkretnych przedmiotów aranżujących wnętrza domowego zacisza. Chodzi tu o to, aby nie odnawiać mebli, nie poddawać ich renowacji, nie wymieniać na nowe, ale za wszelką cenę podkreślić ich długoletnie użytkowanie, nawet jeżeli są już nieco zniszczone czy też uszkodzone, nadal wypełniają one klasyczne salony francuskie.

Na koniec nieco na temat dekoracji. Sposób zdobienia jest tu niesamowicie artystyczny. Duchowość twórców oryginalnych elementów meblowych w stylu francuskim opiera się na rękodzielnictwie, które przypomina sztukę. Najczęściej wybierane ornamenty to lilie, muszle, kwiaty, nenufary oraz roślinność w szerokim znaczeniu. Akcesoria z czasów Ludwika XVI odznaczają się unikatowością oraz ponadczasowością zarazem. Nawet jeżeli nie posiadamy wystarczającego budżetu po to, by nabyć tego rodzaju asortyment, warto udać się do sklepu z francuskimi meblami chociażby po to, aby móc ujrzeć na własne oczy jak wspaniałym arcydziełem są owe niebanalne kompozycje.